Słownik BDSM
Słownik jest chroniony prawem autorskim. Jeżeli chcesz się podzielić definicjami z niego zaczerpniętymi – proszę, podaj źródło.
Słownik jest stale rozwijany i opracowywany. Zachęcamy do kierowania sugestii związanych z hasłami na adres kontakt@collarme.pl (zarówno jeśli chodzi o definicje, jak i brakujące hasła – priorytet w ich uzupełnianiu stanowią te, o które proszą użytkownicy).
Uwagi dotyczące opracowania
Słownik zawiera podstawowe definicje, synonimy (w tym: odpowiedniki pochodzące z języków obcych, stosowane również w polskim środowisku BDSM), uwagi związane z bezpieczeństwem oraz uwagi językowe dotyczące konkretnych pojęć (widoczne po przejściu na stronę hasła – po kliknięciu „więcej”). Przy poszczególnych pojęciach można znaleźć również linki do artykułów, które szerzej traktują o danym temacie.
Z uwagi na zwyczaj przyjęty w środowisku BDSM zgodnie z tradycją podjęto decyzję o zapisywaniu pojęć odnoszących się do Dominujących wielką literą (wbrew powszechnej normie językowej).
Do opracowania wykorzystano Narodowy Korpus Języka Polskiego oraz analizę języka społeczności BDSM (przede wszystkim w przestrzeni internetowej: blogi, fora, wypowiedzi w social mediach, kanały Discord, czaty, FetLife).
Skróty i skrótowce zostały rozwinięte w osobnym słowniku skrótów BDSM.
Dlaczego tworzymy słownik BDSM?
Zależy nam na unormowaniu pewnych pojęć zarówno dla osób ze środowiska BDSM, jak i spoza niego – by każdy użytkownik mógł szybko poznać ogólne znaczenie danego pojęcia, a potem ewentualnie rozszerzyć swoją wiedzę na jego temat.
Naszym celem jest promowanie świadomego i bezpiecznego podejścia do BDSM.
Kim jesteśmy?
Słownik opracowywany jest przez N., z wykształcenia polonistkę (z ukierunkowaniem na językoznawstwo) i edytorkę, zawodowo zajmującą się tekstem (od korekty, przez redakcję, tłumaczenia, UX writing, copywriting, ghostwriting, aż do content marketingu), a jednocześnie osobę praktykującą BDSM w dynamice 24⁄7.
Projekt Collar Me tworzony jest przez M., Pana, oraz N., niewolnicę.
Hasła
-
Top
Definicja
1. «poza BDSM określenie osoby sprawującej kontrolę podczas pojedynczego aktu seksualnego» 2. «w BDSM określenie osoby, która w danym elemencie sceny lub w całej scenie podejmuje aktywności względem drugiej strony; czasami osoba top jest określana jako „strona aktywna”»Odróżnij od…
(więcej…) -
TPE (total power exchange)
Definicja
«rodzaj dynamiki, w której w sposób konsensualny dla wszystkich jej uczestników jedna lub więcej osób przekazuje całkowitą kontrolę innej osobie lub innym osobom; w ten sposób osoba, która oddaje kontrolę nad sobą, staje się stroną uległą (w tym wypadku: niewolnikiem lub niewolnicą), natomiast ta, która otrzymuje możliwość kontroli – stroną Dominującą; w przypadku przekazania częściowej kontroli mówi się o PE (power exchange)»Odróżnij od…
Pamiętaj o bezpieczeństwie!
Nawet w przypadku TPE nie można zapominać o warunku konsensualności. Choć nie zaleca się wprowadzania TPE w młodych dynamikach ze względu na to, że ich uczestnicy zazwyczaj jeszcze nie znają siebie nawzajem wystarczająco i nie mają do siebie aż tyle zaufania, to nawet w dynamikach z dłuższym stażem może dojść do sytuacji, które wymagają przerwania wbrew woli Dominującego lub Dominującej. Nie można więc zapominać o potrzebie istnienia safeworda – może się on przydać np. w sytuacjach związanych z problemami zdrowotnymi (kiedy slave czuje, że musi przerwać scenę, ponieważ dzieje się coś niepokojącego związanego ze zdrowiem własnym lub Dominującego/Dominującej). (więcej…)