Jak ustalić safeword?
Często widzę pytania o to, jak zacząć BDSM. Odpowiedź jest prosta: od ustalenia safeworda. A tak naprawdę słowo bezpieczeństwa warto ustalić, nawet jeśli w ogóle się nie planuje wchodzić w BDSM. To świetny sposób na szybkie zakomunikowanie, że coś jest nie tak – dlatego warto mieć safeword nawet w relacji całkowicie vanilla.
Table of Contents
- Co to jest safeword?
- Rola safeworda
- Czy safeworda używa się tylko podczas seksu?
- Kiedy safeword, a kiedy safe gesture?
- Ustalanie słowa bezpieczeństwa
- Ustalanie gestu bezpieczeństwa
Co to jest safeword?
Safeword – inaczej słowo bezpieczeństwa, hasło bezpieczeństwa, bezpieczne słowo czy bezpieczne hasło – to ustalony w relacji (a w przypadku BDSM – w dynamice) wyraz bądź dłuższe sformułowanie, po którego użyciu ma nastąpić natychmiastowe przerwanie wszelkich aktywności przez uczestników danej sceny.
Poza safewordem warto ustalić także safe gesture (gest bezpieczeństwa, bezpieczny gest). Jego rola jest identyczna – po pojawieniu się ma nastąpić przerwanie sceny.
Safe gesture przydaje się w sytuacjach, w których jeden z uczestników ma ograniczone możliwości mówienia. Może to wynikać z założeń sceny (np. przez knebel), ale też z innych czynników (aspekt psychiczny, nagłe problemy zdrowotne). Ze względu na te „inne czynniki” nie należy zwlekać z ustaleniem bezpiecznego gestu.
Rola safeworda
Safeword i safe gesture stoją na straży konsensualności podejmowanych aktywności (BDSM lub po prostu seksualnych).
Nawet jeśli wydaje Ci się, że znasz swojego partnera na wylot (bądź partner zna Ciebie), jesteście ze sobą wiele lat i nigdy nie zdarzyła się sytuacja wymagająca safeworda – nie rezygnujcie z niego. Przezorny zawsze ubezpieczony! A życie potrafi zaskoczyć – choćby niespodziewanymi wydarzeniami związanymi ze zdrowiem czy samopoczuciem.
Oczywiście, im dłuższy związek (bądź relacja), tym lepiej znamy preferencje partnera i jego ciało. Jednak długi staż potrafi doprowadzić do zbyt dużego zaufania względem własnych zdolności definiowania reakcji partnera. Słowo bezpieczeństwa i gest bezpieczeństwa ochronią zarówno młodsze, jak i starsze relacje.
Czy safeworda używa się tylko podczas seksu?
W relacjach vanilla – zazwyczaj tak.
W dynamikach BDSM – niekoniecznie. Oczywiście, często będzie wykorzystywany w trakcie stosunku, jednak może też pojawiać się w każdej innej scenie – np. przy okazji kar (choć w niektórych dynamikach zabrania się możliwości użycia safeworda w trakcie kary – jest to jednak raczej krytykowane z perspektywy bezpieczeństwa i dbałości o konsensualność) czy w dowolnym momencie dynamiki 24⁄7.
Kiedy safeword, a kiedy safe gesture?
Właściwie: wtedy, kiedy ustalicie.
Słowo bezpieczeństwa i gest bezpieczeństwa mogą funkcjonować wymiennie. W takim wypadku trzeba jednak pamiętać, żeby zwracać uwagę na to, jakie ruchy wykonują uczestnicy dynamiki – żeby nie przegapić gestu bezpieczeństwa.
Ze względów praktycznych w większości używany jest więc safeword – w końcu łatwiej dotrzeć do partnera w sposób werbalny. Safe gesture wykorzystywany jest przeważnie wtedy, kiedy scena uniemożliwia kontakt za pomocą głosu – np. ze względu na zakneblowane usta.
Czasami jednak gest bezpieczeństwa jest potrzebny ze względu na kwestie indywidualne. Przykładowo, niektórzy submissive podczas subspace są w takim stanie emocjonalnym, że nie są w stanie mówić. Safeword wtedy okaże się bezużyteczny.
Ustalanie słowa bezpieczeństwa
O czym pamiętać przy ustalaniu safeworda?
- Safeword musi być unikalny. Nie wybierajcie słowa, które często występuje w Waszej komunikacji – żeby nie pomylić safeworda z elementem zwykłej wypowiedzi. Dobrym pomysłem może być złożenie kilku wyrazów.
- Safeword nie może być trudny do wymówienia dla uczestników dynamiki. Jeśli jedno z Was nie wymawia litery „r”, to proszę, niech to nie będzie „rozrewolwerowany rewolwerowiec”…
- Nie zaleca się safewordów typu „nie” lub „stop”. Po pierwsze słowa te mogą być stosowane przy consensual non-consent (CNC) jako element sceny – trudno wtedy określić, czy partner chce przerwać scenę, czy się w nią wczuwa. Po drugie niektóre osoby mają tendencję do używania tego typu słów pod wpływem silnych doznań fizycznych (np. przy edgingu). W rzeczywistości wcale nie chcą przerywać sceny. Takie tendencje należy wyraźnie zaznaczyć przy ustalaniu zasad dynamiki (i oczywiście wybrać inny safeword).
I najważniejsze: safeword kończy scenę. Zawsze. O tym pamiętajcie przy ustalaniu safeworda, przy jego używaniu, po jego użyciu, po jego usłyszeniu i… zawsze.
Jaki safeword wybrać?
Safewordem może być właściwie dowolne słowo (uwzględniając uwagi na temat tego, o czym warto pamiętać). Szczególną popularnością w środowisku klimatycznym cieszą się jednak dwa rodzaje safewordów.
„Zabawny” safeword
Jedna ze szkół tworzenia safewordów proponuje wybieranie wyrazów, które są zabawne lub wywołują takie wrażenie przez nieodpowiednie do sytuacji użycie.
W ten sposób funcjonuje popularny w kulturze safeword „ananas” (ang. pineapple). Szanse, że takie słowo pojawi się w trakcie sceny w kontekście z nią związanym, są niewielkie, a wyskoczenie z „ananasem” powinno zaskoczyć partnera i wytrącić go z nastroju – zwłaszcza z subspace lub Domspace. Tego typu safeword pełni więc funkcję informacyjną, ale też wpływa na emocje odbiorcy.
Oczywiście takim safewordem nie musi być „ananas” – może to być dowolne słowo ustalone przez uczestników danej dynamiki. Świetnie w tej roli sprawdzają się żarty hermetyczne.
System kolorów
Jest to raczej system safewordów, a nie pojedynczy safeword. Często stosuje się go podczas munchów czy innych imprez klimatycznych (w języku polskim lub angielskim). Można powiedzieć, że to słowa bezpieczeństwa uniwersalne w środowisku BDSM.
System kolorów (stoplight colors, light system) to tak naprawdę trzy „safewordy” o różnym znaczeniu (a właściwie jeden klasyczny safeword i dwa hasła niosące ustalone komunikaty):
- „czerwony” (red) – bezwzględne stop (natychmiastowe przerwanie sceny),
- „żółty” (yellow) – na chwilę przestań / zwolnij,
- „zielony” (green) – wszystko jest dobrze, kontynuuj.
Umożliwia on więc nieco bardziej rozbudowaną komunikację dzięki trzem słowom kluczowym. Wyrazy te raczej też samodzielnie nie pojawiają się w codziennej komunikacji, dlatego świetnie sprawdzają się w roli systemu safewordów.
Ustalanie gestu bezpieczeństwa
O czym pamiętać przy ustalaniu safe gesture?
- Gest bezpieczeństwa musi być unikalny.
- Gest bezpieczeństwa musi być możliwy do wykonania przez danego uczestnika sceny. Nie, szpagat to nie jest dobry gest bezpieczeństwa.
- Gest bezpieczeństwa musi być możliwy do wykonania w danej scenie. Jeżeli Waszym standardowym gestem bezpieczeństwa jest trzykrotne klepnięcie dłonią w udo, ale w danej scenie związujesz ręce swojego rope bunny, tak że znajdują się one nad głową, na potrzeby tej sceny należy zmodyfikować safe gesture.
Safe gesture – podobnie jak safeword – kończy scenę.
Jak wybrać safe gesture?
Rolę safe gesture może pełnić dowolny gest. Warto jednak zastanowić się nad tym, kiedy ten gest bezpieczeństwa będzie potrzebny – i od tego uzależnić jego formę. Przykładowo, jeżeli interesują Was podwieszenia, poszukajcie takiego gestu bezpieczeństwa, który będzie możliwie najbardziej uniwersalny w trakcie tego typu scen.
Gest bezpieczeństwa inspirowany sztukami walki
Jednym z najpopularniejszych gestów bezpieczeństwa jest ten inspirowany sztukami walki. W niektórych z nich na znak poddania można trzykrotnie klepnąć w dowolną powierzchnię. Właśnie z takiego safe gesture korzystają niektóre dynamiki BDSM. Jest on możliwy do wykonania w wielu sytuacjach. Ponadto przyjmuje formę nie tylko wizualną, ale też da się go usłyszeć.
Przedmioty w geście bezpieczeństwa
Niektórzy sięgają też po różnego rodzaju przedmioty, które pełnią rolę gestu bezpieczeństwa (albo szerzej: znaku bezpieczeństwa). Przykładowo, przy podwieszeniach rope bunny – chcąc zakomunikować potrzebę przerwania sceny – może upuścić trzymany w dłoni przedmiot (dobrze w tej roli sprawdzają się klucze – są małe, ale przy upadku – głośne).
W razie potrzeby szukać można też innych przedmiotów, które sprawdzą się w roli znaku bezpieczeństwa – jak dzwonek czy… kliker dla psa.